Засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ)
Радіоелектронна боротьба набуває все більшої ролі в сучасних конфліктах. Російсько-українська війна не виняток: головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний вважає, що РЕБ – це ключ до перемоги у війні безпілотників.
Простими словами, РЕБ – це комплекс систем, які ведуть “електромагнітний бій”, де замість танків та гармат – найскладніша електроніка, а замість снарядів та ракет – хвилі та радіосигнали.
У FPV-дрона є вразливе місце: оператор має доводити його до цілі вручну. Зв’язок між дроном та оператором відбувається на певних радіочастотах. Завдання РЕБ – залізти на ці частоти і потужним сигналом заглушити цей зв’язок. Якщо все зробити правильно, ворожий безпілотник втратить управління і впаде.
Утім, РЕБ може не спрацювати. На його ефективність впливає низка факторів: технологічність ворожого дрона, дистанція між ним та оператором, якість компонентів РЕБ або налаштування на інші частоти.
Практика бойових дій показує, що для ефективного захисту від ударів ворожих безпілотників одна рота потребує щонайменше 3 таких системи. Важливо, щоб подібна система РЕБ працювати як в русі (встановлюватися на техніку під час руху колони), стаціонарно, так і в якості окопного РЕБ безпосередньо під час виконання завдання.
При виборі певної системи виявлення та радіоелектронної боротьби критично важливими є три фактори:
(1) збереження особового складу від ураження НВЧ-випромінювання;
(2) дальність/радіус дії подібної системи;
(3) потужність системи для того, щоб створити необхідну безпекову зону.
Саме на перетині цих критеріїв варто обирати тут систему, яка підходить найкраще для виконання тих чи інших завдань.
У тому разі, якщо основну загрозу для роботи підрозділу становлять саме FPV-дрони, ми рекомендуємо встановлення систем із зоною активного подавлення у щонайменше 300-400 м. Такий розрахунок ми робимо з огляду на високу швидкість таких БПЛА (до 160 км/год) щоб уникнути влучання дрона-камікадзе у ціль за інерцією.